Jedna niepodzielna transakcja czy jednak dwie czynności
Montowanie dodatkowych elementów powoduje zmianę substancji towaru. Dopóki sprzedawca tego nie zrobi, nie wysyła rzeczy zgodnej z zamówieniem. Dopiero czynności wykonawcze powodują, że towar staje się tożsamy z zamówionym przez nabywcę.
W maju 2018 r. spółka wystąpiła o wydanie interpretacji VAT w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych: za części zakupione i przeznaczone na doposażenie naczepy oraz za wykonanie usługi.
Spółka wyjaśniła, że jest zarejestrowana jako podatnik VAT oraz podatnik VAT-UE. Dla potrzeb rozliczania podatku od wartości dodanej z tytułu transakcji dokonywanych w Niemczech jest tam również zarejestrowana jako podatnik VAT. Firma planuje zakup naczep od ich producenta. Zakup naczep od dostawcy niemieckiego wykazywany jest jako dostawa krajowa w Niemczech, a następnie są one sprzedawane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa do polskiego leasingodawcy. Leasingodawca przekazuje następnie naczepy na rzecz leasingobiorcy. Za transport naczep z terytorium Niemiec na terytorium Polski odpowiedzialny jest leasingodawca, natomiast fizycznie naczepy transportuje leasingobiorca (w imieniu i na rzecz leasingodawcy).
Ponadto, z kontraktu wynika, że dodatkowo naczepa zostanie doposażona w niezbędne akcesoria: skrzynie narzędziowe, koła zapasowe lub skrzynie na palety. Ceny z kontraktu obejmują naczepy oraz wszystkie dodatkowe elementy, podlegające zamontowaniu. Firma tłumaczyła, że dopiero na krótko przed wyprodukowaniem naczepy lub w momencie jej wyprodukowania, leasingobiorca wskazuje leasingodawcę (finansującego). Wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta